Projekt Grantowy I

Lokalna Grupa Działania „Kraina Nafty” rezalizuje Projekt Grantowy pn. Zachowanie dziedzictwa lokalnego oraz wzmocnienie kapitału społecznego obszaru LGD “Kraina Nafty”, operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Cel operacji: zachowanie i promowanie lokalnego dziedzictwa, poprzez renowację obiektów zabytkowych, wzmocnienie tradycji lokalnych oraz zwiększenie dostępności do zasobów kulturowych, poprzez doposażenie organizacji działających w sferze kultury, zwiększenie oferty turystycznej i kulturowej poprzez organizację wydarzenia promującego lokalne walory, a także wzrost świadomości mieszkańców w zakresie ochrony środowiska poprzez organizację szkolenia.

W ramach projektu zrealizowane zostaną zadania mające na celu:

  • zachowanie i promowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego, w tym poprzez renowację obiektów zabytkowych,
  • wzmocnienie tożsamości mieszkańców z własnym regionem, tradycją i kulturą lokalną – jako narzędzia służącego zaspokajaniu potrzeb społecznych,
  • zwiększenie integracji i aktywności mieszkańców i organizacji społecznych,
  • zwiększenie dostępności do zasobów lokalnego dziedzictwa oraz poprawę warunków do prowadzenia działalności kulturowej, poprzez doposażenie organizacji działających w sferze kultury,
  • podniesienie atrakcyjności regionu oraz zwiększenie oferty turystycznej i kulturowej, m.in. poprzez oragnizację wydarzenia promującego lokalne produkty i zasoby,
  • wzrost świadomości mieszkańców w zakresie ochrony środowiska przyrodniczego i zmian klimatycznych, poprzez organizację szkolenia.

 

Wnioskowana kwota pomocy: 241 519 zł (z umowy przyznania pomocy)

Całkowita wartość zrealizowanych zadań (uwzględniająca wkład własny Grantobiorców): 272 757,29 zł

Ostateczna wnioskowana kwota pomocy: 241 490 zł (z rozliczenia)

Operacja wpisuje się w następujące cele Lokalnej Strategii Rozwoju LGD „Kraina Nafty”

1.1 Cel ogólny LSR

Cel ogólny 3: Zachowanie dziedzictwa kulturowego i ochrona środowiska przyrodniczego

1.2 Cel szczegółowy LSR

Cel szczegółowy 3.1 Wzmocnienie tożsamości mieszkańców w oparciu o tradycję i środowisko przyrodnicze

1.3 Przedsięwzięcie LSR

Przedsięwzięcie 3.1.1 Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze obszaru LGD „Kraina Nafty”

Wskaźniki produktu:

  • Liczba zabytków poddanych pracom konserwatorskim lub restauratorskim – 3 szt.
  • Liczba operacji obejmujących wyposażenie podmiotów działających w sferze kultury – 9 szt.
  • Liczba wspartych podmiotów działających w sferze kultury – 9 szt.
  • Liczba szkoleń podnoszących świadomość mieszkańców na temat ochrony środowiska i
  • przeciwdziałania zmianom klimatycznym – 1 szt.
  • Liczba wydarzeń w zakresie kultywowania tradycji i produktów lokalnych – 1 szt.

Opis projektu:

W ramach Projektu Grantowego planowane są następujące zadania:
I. Zorganizowanie wydarzenia w zakresie kultywowania tradycji i produktów lokalnych.


1) Otwarcie ścieżki historyczno-przyrodniczej „Tam gdzie chadzali wojowie” na Grodzisku w Wietrznie, prezentacja produktów lokalnych, regionalnych i tradycyjnych Gminy Dukla   

Zakres Grantu obejmuje:
1. wytyczenie i oznakowanie ścieżki historyczno-przyrodniczej  na wzgórzu Grodzisko, na którym znajduje się miejsce po wczesnośredniowiecznym grodzisku Wietrzniów w Wietrznie – dł. 3km, z postaciami „wojów średniowiecznych”.
2. wykonanie  postaci 3 wojów średniowiecznych z drewna lipowego, nawiązujących do historii wczesnośrednowiecznego grodziska Wietrzniów z X-XI w. n.e. o wysokości około 2 m. oraz ich rozmieszczenie na terenie lasu gromadzkiego w miejscowości Wietrzno na wzgórzu Grodzisko.
3. przygotowanie tablic informacyjnych, zawierających treści historyczne i przyrodnicze – 3 szt.,  tabliczek do oznakowania ścieżki – 15 szt, oraz 3  ławek na trasie ścieżki.
4. przygotowanie stoisk prezentujących produkty lokalne, regionalne i tradycyjne spożywcze:
– zielarskie – degustacja naparów z ziół (zioła z beskidzkiej łąki),pokaz wykonania kremu nagietkowego,
– jadło prosto ze wsi: degustacja chleba , proziaków, smalczyku wiejskiego, pesta ziołowego, konfitur domowych, soków naturalnych na zimno tłoczonych,
– serów kozich: produkowanych przez lokalnych rolników,
– wędlin ekologicznych produkowanych przez lokalnego przedsiębiorcę,
– miodów i ekologicznych produktów pszczelich: propolis, pyłek pszczeli, pierzga.

5. przygotowanie stoiska z rękodziełem artystycznym wytwarzanym przez lokalnych twórców: wytwarzanych z produktów naturalnych.
Termin realizacji Grantu: lipiec 2017 r.

Celem Grantu jest stworzenie nowego produktu turystycznego, promocja walorów przyrodniczych i kulturowych obszaru LGD oraz produktów lokalnych.

II. Szkolenie podnoszące świadomość mieszkańców na temat ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatycznym.
1) Szkolenie podnoszące świadomość mieszkańców na temat „Ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatycznym”

Zakres Grantu obejmuje – organizację szkolenia z zakresu ochrony środowiska, segregacji śmieci, emisji spalin, odprowadzania nieczystości do oczyszczalni ścieków oraz promowanie nowych rozwiązań technologicznych mających na celu poprawę jakości życia ludności.
Koszty obejmują:
1. zatrudnienie prelegenta z dziedziny ochrony środowiska,
2. zamówienie cateringu (napoje, ciasteczka, przekąski zimne, ciepły posiłek),
3. druk materiałów informacyjnych (opracowanych przez prelegenta) oraz plakatów i zaproszeń.
Zaproszenia na szkolenie zostaną wystosowane do mieszkańców gminy Chorkówka i obszaru LGD. Informacje o szkoleniu zostaną podane do publicznej wiadomości za pośrednictwem stron internetowych gmin oraz LDG, a także tablic informacyjnych i ogłoszeń parafialnych. Rekrutacja uczestników będzie miała charakter otwarty. Udział w szkoleniu nie będzie ograniczony spełnieniem żadnych dodatkowych kryteriów poza zgłoszeniem uczestnictwa. Zgłoszenia przyjmowane będą telefonicznie, przez przedstawiciela Stowarzyszenia FIS. O przyjęciu decydować będzie kolejność zgłoszeń, do wyczerpania miejsc. Limit osób uzależniony jest od warunków lokalowych w miejscu organizacji szkolenia oraz planowanych do zakupu materiałów promocyjnych, zgodnie z opisem we Wniosku. Warsztaty są zaplanowane na 6 godzin . Przewiduje się udział co najmniej 40 osób , wszystkim uczestnikom szkolenia zostaną przekazane materiały w postaci broszur informacyjnych, kubków i długopisów.
Szkolenie odbędzie się w obecnej siedzibie Stowarzyszenia w budynku Starej Szkoły ul. Szkolna 2 w Zręcinie.
Termin realizacji Grantu: lipiec – wrzesień 2017 r. (dokładny termin szkolenia zostanie ustalony przy podpisaniu Umowy o powierzenie Grantu).

Celem Grantu jest wzmocnienie kapitału społecznego poprzez podniesienie wiedzy mieszkańców w zakresie ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

III. Prace konserwatorskie lub restauratorskie zabytków wpisanych do Rejestru Zabytków lub objętych Gminną Ewidencją Zabytków.

1) Renowacja pomnika ku czci żołnierzy poległych w I wojnie światowej położonego w miejscowości Wrocanka
Zakres Grantu obejmuje wykonanie prac konserwatorsko- restauratorskich w/w pomnika (obiektu zabytkowego), tj.:
1. wstępne wzmocnienie pow. oraz dezynfekcja,
2. renowację posadowienia  oraz wykonanie izolacji pionowej i drenażu,
3. usuwanie nawarstwień,
4. uzupełnianie ubytków masami,
5. konserwację tablic kamiennych,
6. konserwację tablic z metalu,
7. renowację orła i krzyża wieńczącego,
8. kompleksową renowację kutego ogrodzenia,
9. wzmacnianie strukturalne oraz hydrofobizacja,
10. wykonanie nawierzchni wokół pomnika.
Termin realizacji Grantu: lipiec – listopad 2017 r.

2) Konserwacja Drogi Krzyżowej z Kościoła pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Jaśliskach

Zadanie polegać na odrestaurowaniu XIX –wiecznej  Drogi Krzyżowej.  Zabytkowy obiekt składa się z tzw. 14 stacji o wymiarach 120 x 78 cm. Są to obrazy olejne na płótnie umieszczone w bogato stylizowanych drewnianych  ramach. Droga Krzyżowa znajduje się w Kościele Parafialnym w Jaśliskach.
Przeprowadzana konserwacja i restauracja opisanego zabytku odbędzie się w następujący sposób:
1. konserwacja bogato zdobionych drewnianych ram: usunięcie warstw wtórnych farb, zapraw, polichromii i złoceń, wykonanie dezynfekcji i dezynsekcji , impregnacja zdegradowanego drewna, uzupełnienie ubytków drewna, zapraw, polichromii, złoceń i srebrzeń w technikach oryginału, zabezpieczenie werniksem końcowym;
2. demontaż obrazów, oddzielenie od drewnianego podłoża, oczyszczenie lic i odwroci obrazów z zabrudzeń powierzchniowych, reperacje lokalne płócien, prostowanie płóciennych podobrazi na krosnach pomocniczych, ewentualny dublaż obrazów;
3. sporządzenie powykonawczej dokumentacji konserwatorskiej.
Termin realizacji Grantu: lipiec – listopad /grudzień 2017 r.

3) Renowacja i konserwacja polichromii ściennej nawy- ściana zachodnia Kościoła Parafialnego pw. Chrystusa Króla w Trzcianie (dawnej cerkwi greckokatolickiej)

Zakres zadania obejmuje przeprowadzenie prac konserwatorskich polichromii ściennej nawy – ściana zachodnia  Kościoła Parafialnego pw. Chrystusa Króla w Trzcianie, polegających na: usunięciu przemalowań, podklejaniu pęknięć, rozwarstwień, spęcherzeń w warstwie tynków, wzmocnieniu strukturalnym tynków, uzupełnieniu ubytków i scalenie kolorystyczne, werniksowaniu powierzchni polichromii wraz z zakupem materiałów.
Termin realizacji Grantu: lipiec – listopad 2017 r.

Celem Grantów w zakresie renowacji i konserwacji zabytków jest podtrzymanie, zachowanie i pielęgnowanie zasobów lokalnego dziedzictwa kulturowego, promocja obszaru LGD oraz poprawa jego atrakcyjności turystycznej.

IV. Wyposażenie podmiotów działających w sferze kultury.
1) Zakup instrumentów muzycznych i strojów dla zespołu ludowego „TEREŚCIACY”

Zakres zadania obejmuje zakup wyposażenia zespołu ludowego „TEREŚCIACY” w instrumenty muzyczne i strojów dla członków. W ramach wyposażenia zakupione zostaną: 1 akordeon oraz pokrowiec plecakowy na akordeon, 2 mikrofony nagłowne (komplet),1 bęben, 2 pałki do bębna (komplet), 1 koszula męska (typ soroczka), 4 koszule damskie  (typ soroczka), 1 para butów ludowych męskich, 4 pary butów ludowych damskich.
Termin realizacji Grantu: lipiec – październik 2017 r.

2) Doposażenie Orkiestry Dętej w Lubatowej

Zakres zadania obejmuje  wyposażenie Orkiestry Dętej w Lubatowej polegające na  zakupie instrumentów muzycznych (1 saksofon tenorowy, 1 saksohorn tenorowy) oraz umundurowania galowego dla członków Orkiestry Dętej, w skład którego wchodzi: 5 mundurów galowych damskich, 5 mundurów galowych męskich, 10 kurtek strażackich ocieplanych, 5 czapek rogatywek, 5 kapeluszy damskich, 10 sznurów galowych, 4 koszule białe, 4 pagony do koszul.
Termin realizacji: lipiec – wrzesień 2017 r.

3) Zakup elementów kostiumerii oraz drobnego sprzętu dla zespołu mażoretek oraz członków Orkiestry Dętej Gminy Miejsce Piastowe

Zakres zadania obejmuje wyposażenie Orkiestry Dętej w elementy kostiumerii oraz drobny sprzęt, tj.:

zakup 25 par butów paradnych skórzanych damskich, zakup 26 szt. pałeczek mażoretkowych dla mażoretek i instruktorki, zakup 45 lampek do pulpitów dla muzyków Orkiestry Dętej.
Termin realizacji: lipiec – wrzesień 2017 r.

4) IZBA PAMIĘCI szpitala partyzanckiego AK i płk. dra Józefa Aleksiewicza

Zakres Grantu obejmuje utworzenie Izby Pamięci szpitala partyzanckiego AK i płk. dra Józefa Aleksiewicza w siedzibie budynku „SANATO” mieszczącego się w Iwoniczu Zdroju. Koszty obejmują:
1. renowację posiadanych zabytkowych eksponatów -sprzętu (wyposażenia) szpitala AK (łóżko metalowe 2 szt., szafka metalowa 2 szt., stelaż taboretu 2 szt., stolik na posiłki 3 szt., szafka lekarska 1 szt., wieszak 1 szt., stół 1 szt.);
2. dostosowanie oświetlenia sal do celów wystawienniczych eksponatów – 1 usługa;
3. zakup gablot do eskpozycji: witryny szklane –  6 szt., gabloty wewnętrzne wiszące – 4 szt., gabloty stojące – 5 szt., aluramy – 10 szt.;
4. wydanie i opracowanie materiałów informacyjnych celem propagowania działalności Izby Pamieci – 1 usługa.
Termin realizacji: lipiec – listopad 2017 r.

5) „Dbałość o dziedzictwo kulturowe w Gminie  Jedlicze”

W ramach realizacji zadania zostaną zakupione mundury galowe dla druhów Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Jedlicze, oraz stroje ludowe dla gospodyń Koła Gospodyń Wiejskich z Potoka i Żarnowca:. Koszty obejmują zakup:
1. mundurów dla OSP – 40 kompletów (10 kpl. dla OSP w Żarnowcu, 10 kpl. dla OSP w Jaszczwi, 2 kpl. dla OSP w Jedliczu, 2 kpl. dla OSP w Męcince, 2 kpl dla OSP w Moderówce, 2 kpl. dla OSP w Potoku, 2 kpl. dla OSP w Dobieszynie, 2 kpl. dla OSP w Długiem, 2 kpl. dla OSP w Piotrówce, 2 kpl. dla OSP w Chlebnej, 2 kpl. dla OSP w Porębach, 2 kpl. dla OSP w Podniebylu. Na kompletny mundur wchodzi: gabardyna, spodnie, koszula, czapka rogatywka, sznur do munduru, sznur do koszuli, pagony, dystynkcje, krawat.;
2. stroje ludowe dla Kół Gospodyń Wiejskich – 22 kompletne stroje (16 kpl. dla KGW z Potoka, 6 kpl. dla KGW z Żarnowca).
Termin realizacji Grantu: lipiec – wrzesień 2017 r.

6) Rozwijanie działalności Jaśliskiego Chóru Kameralnego poprzez zakup strojów galowych i sprzętu dokumentującego jego działalność.

Zakres zadania obejmuje wyposażenie Jaśliskiego Chóru Kameralnego w :
1. stroje galowe dla obecnych jak i nowych członków (17 sztuk sukni dla kobiet i 12 sztuk koszul męskich);
2. zakup sprzętu audiowizualnego (aparat fotograficzny z funkcją nagrywania filmów).
Termin realizacji Grantu: lipiec – wrzesień/październik 2017 r.

7) Doposażenie zespołu śpiewaczo-obrzędowego działającego przy Stowarzyszeniu „Nasza Piotrówka”  
 
Zakres Grantu obejmuje zakup wyposażenia w postaci nagłośnienia oraz akordeonu dla członków zespołu śpiewaczo-obrzędowego, działającego przy Stowarzyszeniu „Nasza Piotrówka. Koszty Grantu obejmują zakup: 2 kolumn aktywnych, 4 mikrofonów pojemnościowych, 1 mikrofonu bezprzewodowego, 6 statywów do mikrofonu, 1 kompletu okablowania, 2 monitory sceniczne, 1 mikser dźwięku, 2 kolumy basowe, 1 akordeon 80-basowy.
Termin realizacji Grantu: lipiec – wrzesień 2017 r.

8) Wyposażenie Sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Chorkówce w sprzęt nagłośnieniowy.

W ramach zadania do sali Gminnego Ośrodka Kultury zostanie zakupione i zamontowane na stałe nagłośnienie w sali Gminnego Ośrodka Kultury. Koszty Grantu obejmują: zakup 2 szt. kolumn głośnikowych, 2 szt. uchwytów ściennych kolumn, 1 szt. kolumny basowej, 1 wzmacniacza , 1 procesora głośnikowego,  1 szafy Rack, 2 mikrofony, 1 zestaw bezprzewodowy oraz  prace techniczne związane z instalacją i zestrojeniem aparatury nagłaśniającej- instalacja zakupionego nagłośnienia wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem.
Termin realizacji: lipiec – wrzesień 2017 r.

9) Zakup nagłośnienia w ramach rozwoju kulturalnego parafii pw. Świętego Michała Archanioła w Wietrznie

Grant obejmuje zakup nagłośnienia zapewniającego wyższą jakość odbioru  organizowanych wydarzeń i koncertów, na które składa się:  1 wzmacniacz cyfrowy automatyczny AMWL-9 DSP1A/400 s, 2 kolumny głośnikowe K3R-20 reg., 1 kolumna głośnikowa K2R-30, 1 kolumna głośnikowa K2R-40, 3 kolumny głośnikowe K2R-60, 2 kolumny głośnikowe K2R-80, 6 mikrofonów elektretowych MEG-15w, 2 podstawki mikrofonowe PO,1 podstawka mikrofonowa PA, 3 statywy mikrofonowe ST-A, 3 gniazda mikrofonowe XLR-OBx1, 1 gniazdo mikrofonowe XLR-OBx2, 1 minimikser MX-2, 8 wtyków mikrofonowych męskich, 2 wtyki mikrofonowe żeńskie, 1 zestaw bezprzewodowy LDU505HHD, 1 kolumna głośnikowa (zewn.) KGT-50/25 kolor, 1 wzmacniacz akustyczny (zewn.) WM-400DT, 1 komplet materiałów instalacyjnych pomocniczych oraz
usługę wykonania instalacji, montaż i uruchomienie nagłośnienia.

Termin realizacji: lipiec – wrzesień 2017 r.

Celem Grantów dotyczących wyposażenia podmiotów działających w sferze kultury jest poprawa warunków prowadzenia przez lokalne organizacje działalności kulturowej i rozszerzenia ich ofert  oraz aktywizacja i integracja mieszkańców obszaru będących formami zachowania i pielęgnowania lokalnego dziedzictwa kulturowego, a także promocja obszaru.

Realizacja projektu

Przykład

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Incidunt omnis sapiente, dolorum explicabo assumenda blanditiis deleniti officiis odit sit dolores cum autem totam error distinctio quis nulla facilis ut. Omnis!

Tekst

Drugi tekst

Lorem, ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Eligendi soluta explicabo aspernatur, itaque, natus numquam ea officiis cupiditate reprehenderit laboriosam quam libero repellendus blanditiis ipsum animi odit, dolore assumenda quia.

Lorem, ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Eligendi soluta explicabo aspernatur, itaque, natus numquam ea officiis cupiditate reprehenderit laboriosam quam libero repellendus blanditiis ipsum animi odit, dolore assumenda quia.

Dłuszy nagłówek
  • Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Incidunt commodi sequi perspiciatis quia culpa, laborum, aperiam inventore neque nesciunt temporibus a nemo, expedita pariatur voluptatum ex ratione animi consequuntur ducimus.
  • Repudiandae similique enim ipsa sapiente. Qui saepe dicta hic est dolores provident dolorem iure quis rem reiciendis eum numquam nisi itaque nesciunt debitis, impedit earum? Labore ipsam quo cumque dolorum.
  • Sed quisquam qui quae saepe veritatis quis dolore tempore! Amet unde velit sint! Debitis quod culpa commodi expedita asperiores incidunt beatae? Accusantium nulla eaque a error deserunt beatae quae illo.

Lorem ipsum, dolor sit amet consectetur adipisicing elit. A rem doloremque rerum veniam nesciunt voluptatum, ut tenetur odio repudiandae distinctio, saepe incidunt deleniti delectus illo voluptas, molestiae obcaecati! Ex, repellat?

Tekst
  1. Jeden
  2. Dwa
  3. Trzy