Lokalna Grupa Działania „Kraina Nafty” rezalizuje Projekt Grantowy II pn. Promowanie obszaru objętego LSR, poprzez organizacje imprez kulturalnych oraz wydawnictwa dotyczące obszaru LGD „Kraina Nafty”, nr umowy przyznania pomocy 00386-6935-UM0921052/18 z dnia 21.06.2018, operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Cel operacji: Promowanie obszaru oraz lokalnego dziedzictwa kulturowego
i historycznego LGD “Kraina Nafty”, poprzez organizację 6 wydarzeń promocyjno-kulturalnych oraz wydanie 9 wydawnictw dotyczących obszaru objętego LSR.
Wnioskowana kwota pomocy: 250 000 zł (z umowy przyznania pomocy)
Całkowita wartość planowanywch do zrealizowania zadań (uwzględniająca wkład własny Grantobiorców): 259 098,07 zł
Operacja wpisuje się w następujące cele Lokalnej Strategii Rozwoju LGD „Kraina Nafty”
Cel ogólny LSR
Cel ogólny 3: Zachowanie dziedzictwa kulturowego i ochrona środowiska przyrodniczego
Cel szczegółowy LSR
Cel szczegółowy 3.1 Wzmocnienie tożsamości mieszkańców w oparciu o tradycję i środowisko przyrodnicze
Przedsięwzięcie LSR
Przedsięwzięcie 3.1.2 Działania promujące walory obszaru LGD
- Liczba wydarzeń/imprez – 6 szt.
- Liczba wydawnictw promujących obszar LGD – 9 szt.
W ramach Projektu Grantowego planowane są następujące zadania: organizacja cyklu 6 wydarzeń / imprez – pn. Dziedzictwo LGD „Kraina Nafty” oraz wydanie publikacji promujących obszar LGD – 9 różnego typu publikacji.
1.) Koncert kameralny muzyki poważnej w Dukli – „Muzyka łączy narody”.
Grantobiorca w ramach planowanego grantu planuje organizację wydarzenia kulturalnego tj. Koncert kameralny muzyki poważnej w Dukli- „Muzyka łączy narody”. Zaplanowane zadania to: zaproszenie zespołu kameralnego 3 muzyków z Francji, kierowanego przez Serge’a Paloyan’a; zaproszenie zespołu kameralnego z Ośrodka Kultury w Dukli; promocja koncertu: przygotowanie zaproszeń, plakatów, spot reklamowy o koncercie; przygotowanie poczęstunku dla zaproszonych gości
i uczestników koncertu z produktów regionalnych z Dukielszczyzny.
Planowany koncert odbędzie się w pałacu – Muzeum Historyczne – Pałac w Dukli, przebudowanym w XVIII w. przez Mniszchów, którzy będąc właścicielami Dukli posiadali w swoim pałacu scenę teatralną, na której były grane sztuki teatralne i koncerty muzyczne. Dzięki scenerii zabytkowego obiektu osoby uczestniczące w koncercie poczują klimat dawnych wieków i swoje związki z tym miejscem
Celem operacji jest promocja gminy Dukla, promocja LGD „Kraina Nafty” poprzez dziedzictwo kulturowe jakim jest muzyka, a także obiekty architektoniczne, w którym odbywać będzie się koncert i poprzez produkty regionalne – poczęstunek dla uczestników koncertu.
2.) Wydarzenie promocyjno-kulturalne pn. „Festiwal pieśni przy Zagrodzie – dziedzictwo LGD Kraina Nafty” w Rogach;
W ramach organizacji zadania planuje się:
- zakup 15 upominków/ nagród około 100 zł. dla występujących zespołów ; – zakup 3 upominków/ nagród dla laureatów 3 pierwszych miejsc
- zakup 200 koszulek pamiątkowych – gadżetów promocyjnych; – zapewnienie obsługi cateringowej dla 15 występujących podczas festiwalu zespołów
- przygotowanie stoisk z tradycyjnym jadłem oraz zatrudnienie elektroakustyka obsługującego imprezę.
Impreza zostanie zorganizowana w miejscowości Rogi, przy Zagrodzie Etnograficznej, będzie miała charakter imprezy plenerowej. Innowacyjnością w tym przypadku jest fakt, że zespoły na tym festiwalu nie będą oceniane przez specjalistyczne jury, a przez zespoły uczestniczące w wydarzeniu. Każdy zespół będzie dysponował jednym głosem, który może oddać na jednego wykonawcę-faworyta. Nie będzie możliwości oddania głosu na siebie. Głosowanie będzie jawne. Na specjalnie przygotowanej, umieszczonej na scenie tablicy, na której zamieszczone zostaną nazwy zespołów, przedstawiciel każdego z uczestniczących zespołów przypnie swój głos w formie „ laika” przy nazwie swojego faworyta. W tak czytelny i przejrzysty sposób wybrane zostaną trzy najlepsze zespoły, które zostaną nagrodzone i wystąpią w koncercie laureatów. Ponadto wszystkie zespoły biorące udział
w wydarzeniu otrzymają nagrody za udział. Po przeprowadzonym głosowaniu zostaną wybrani laureaci ( 1,2,3 miejsce), którzy zostaną nagrodzeni i wystąpią w konkursie laureatów. Wszystkim osobom biorącym czynny udział w organizacji imprezy oraz członkom zespołów i kapel rozdane zostaną pamiątkowe koszulki promujące festiwal.
Oprócz wyżywienia dla członków zespołów uczestniczących w festiwalu, przygotowane zostaną stoiska z tradycyjnym jadłem przyrządzone przez KGW. Przygotowanie stoisk z tradycyjnym jadłem zachęci panie z KGW do współpracy w organizacji imprezy i da bodziec w poszukiwaniu tradycyjnych przepisów i wysublimowanych dawnych smaków. Realizacja zadania wpłynie na aktywizację społeczności lokalnej, promocję walorów obszaru oraz będzie sprzyjać kultywowaniu tradycji lokalnych zwłaszcza w obszarze pieśni i kulinariów. Celem festiwalu będzie promocja walorów obszaru LGD „ Kraina Nafty”, poprzez wykorzystanie zasobów kulturowych i produktów lokalnych.
3.) Wydarzenie promocyjno-kulturalne pn. Bezpieczni mieszkańcy promują Dziedzictwo LGD „Kraina Nafty” w Lubatowej
W ramach realizacji Grantu planowana jest organizacja wydarzenia promocyjno-kulturalnego pn. Bezpieczni mieszkańcy promują Dziedzictwo LGD „Kraina Nafty”. Celem wydarzenia będzie promocja walorów obszaru LGD „Kraina Nafty” oraz zachowanie dziedzictwa obszaru dla przyszłych pokoleń, poprzez edukację w zakresie ochrony i wykorzystania zasobów kulturowych i produktów lokalnych. Wydarzenie promocyjno-kulturalne zostanie zorganizowane w Remizie OSP w Lubatowej. Jest to pierwsza tego typu impreza w tej miejscowości nawiązująca do uświadamiania uczestników
w zakresie ochrony dziedzictwa lokalnego, promocji lokalnej twórczości artystycznej, tradycyjnych zasobów oraz produktów lokalnych. Zakładany okres realizacji Grantu to wrzesień – październik 2018 r.
W ramach zadania we wrześniu planuje się zorganizowanie konkursu tematycznego. Pracami konkursowymi będą prace plastyczne, których hasłem i celem przewodnim będzie ochrona dziedzictwa obszaru oraz zachowanie go dla przyszłych pokoleń. Przewiduje się trzy kategorie wiekowe. Konkurs ten skierowany będzie do uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów z obszaru LGD „Kraina Nafty”.
W październiku odbędzie się wydarzenie promocyjno-kulturalne pn. „Bezpieczni mieszkańcy promują Dziedzictwo LGD „Kraina Nafty”. Program wydarzenia będzie bogaty i nawiązujący zarówno do promowania i zachowania walorów przyrodniczych i lokalnych obszaru, jak również edukacyjny w zakresie bezpieczeństwa.
Program wydarzenia obejmować będzie:
- Rozstrzygnięcie konkursu tematycznego i wystawa prac konkursowych.
- Występ Orkiestry Dętej w Lubatowej.
- Prezentację i degustację produktów tradycyjnych i lokalnych dla uczestników wydarzenia.
- Zorganizowanie prelekcji / prezentacji dotyczącej ochrony dziedzictwa przyrodniczego
i kulturowego obszaru LGD „Kraina Nafty” oraz zachowania go dla przyszłych pokoleń. - Pokazy z udzielania pierwszej pomocy na profesjonalnym sprzęcie, który posiadają.
Zadanie to przyczyni się do wzmocnienia tożsamości mieszkańców ze swoim obszarem oraz jego dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym. Zwiększy się świadomość mieszkańców, iż to oni wpływają w największym stopniu na to w jakim stanie dziedzictwo przyrodnicze, kulturowe i tradycyjne zostanie zachowane dla przyszłych pokoleń.
Konkurs tematyczny, prelekcja, występ orkiestry oraz prezentacja produktów tradycyjnych wzmocni zainteresowanie uczestników zachowywaniem i ochroną dziedzictwa naszego obszaru, przyczyni się do promocji jego walorów, wpłynie na aktywizację społeczności lokalnej i jej utożsamianie się ze swoim regionem oraz będzie elementem sprzyjającym kultywowaniu tradycji lokalnych.
W ramach niniejszego Grantu zostaną poniesione następujące koszty: zapewnienie obsługi cateringowej dla uczestników wydarzenia oraz degustacji produktów lokalnych i tradycyjnych; zakup nagród dla laureatów konkursu; zakup nagród za udział w konkursie – kubków; zakup upominków dla pierwszych 100 uczestników wydarzenia w postaci czujników dymu, które będą nawiązywać do idei wydarzenia – Twoje bezpieczeństwo to bezpieczeństwo obszaru i zachowanie jego dziedzictwa na dłużej. Realizacja zadania wpłynie na promocję dziedzictwa całego obszaru oraz zwiększenie aktywności społeczności lokalnej.
4.) Koncert pieśni religijnych i patriotycznych w Szczepańcowej
W ramach zadania planowana jest organizacja wydarzenia promocyjno-kulturalnego „Koncert pieśni religijnych i patriotycznych”. Wydarzenie zostanie zorganizowane w miejscowości Szczepańcowa, w kościele Parafii Rzymsko–katolickiej, będzie miało charakter imprezy otwartej dla mieszkańców.
W ramach wydarzenia planuje się koncert, na który będzie składać się występ ok. 15 zaproszonych zespołów śpiewaczych, chórów i solistów z terenu LGD. Każdy z nich zostanie nagrodzony pamiątkową statuetką. Po koncercie zaproszeni goście (chóry, zespoły, soliści, lokalni samorządowcy, stowarzyszenia, itp.) zostaną zaproszeni na obiad do Domu Ludowego w Szczepańcowej.
Zadanie przyczyni się do wzmocnienia tożsamości mieszkańców ze swoją kulturą, tradycją oraz historią. Celem koncertu jest również popularyzowanie tradycji śpiewania pieśni religijnych
i patriotycznych. Pieśni patriotyczne stanowią ważny element dziedzictwa narodowego Polaków. Dzięki melodii i tekstom, które miały budzić ducha, do dziś potrafią wywołać wzruszenie wśród ludzi.
Realizacji zadania wpłynie na aktywizację społ. lokalnej, promocję walorów obszaru oraz będzie elementem sprzyjającym kultywowaniu tradycji lokalnych.
W ramach organizacji zadania planuje się:
- zapewnienie obsługi cateringowej dla występujących zespołów, chórów, solistów i zaproszonych gości
- nagrody – pamiątkowe Statuetki dla uczestników Koncertu (chórów, solistów, zespołów) – 15 szt.
- wynajem nagłośnienia i oświetlenia Kościoła podczas Koncertu
- transport dla chórów i zespołów śpiewaczych z terenu LGD.
Planowany termin wydarzenia to: wrzesień 2018 r.
Realizacja zadania wpłynie na promocję zasobów kulturowych całego obszaru oraz zwiększenie atrakcyjności imprez lokalnych i ich urozmaicenie. Szersza oferta wydarzeń na obszarze LGD zachęci mieszkańców do bardziej aktywnego i licznego uczestnictwa.
5. Wydarzenie obrzędowe pn. Dziedzictwo LGD „Kraina Nafty” – „Ach co to był za ślub” w Wietrznie
W ramach zadania planowana jest organizacja widowiska obrzędowego pn. . Dziedzictwo LGD „Kraina Nafty” – „Ach co to był za ślub”. Celem imprezy będzie promocja walorów obszaru LGD „Kraina Nafty”, poprzez wykorzystanie zasobów kulturowych produktów lokalnych. Impreza zostanie zorganizowana w miejscowości Wietrzno. W ramach tego zadania planuje się wystawę starych zdjęć ślubnych, konkurs tematyczny pod nazwą „Tradycje i zwyczaje weselne na terenie działania LGD”, przedstawienie obrzędu wesela przygotowanego przez członków Stowarzyszenia „Wiatr”, Stowarzyszenia Miłośników Równego, prezentację produktów tradycyjnych i lokalnych.
W ramach organizacji zadania planuje się:
- przygotowanie i druk plakatów, zaproszeń, dyplomów, skalowanie zdjęć na wystawę;
- zatrudnienie konferansjera – osoby prowadzącej imprezę oraz prowadzącej konkurs;
- zatrudnienie osoby która opracuje scenariusz wesela oraz zakupi materiały i przygotuje scenografię;
- zapewnienie obsługi cateringowej dla uczestników imprezy ;
- przygotowanie stołów z potrawami regionalnymi;
- nagrody dla lokalnych organizacji za udział w konkursie „Tradycje i zwyczaje weselne na terenie działania LGD;
Planowany termin imprezy to: wrzesień 2018r. Realizacja zadania wpłynie na zachowanie dziedzictwa kulturowego poprzez kultywowanie tradycji i zwyczajów ludowych.
6.) Wydarzenie promocyjno-kulturalne „Dziedzictwo LGD „Kraina Nafty” – drogą do zachowania naszej lokalnej tożsamości”.
Głównym celem wydarzenia będzie promocja walorów obszaru LGD „Kraina Nafty”, poprzez wykorzystanie zasobów kulturowych i produktów lokalnych. Wydarzenie to zorganizowane zostanie na Rynku w Jaśliskach i będzie miało charakter imprezy plenerowej.
W ramach wydarzenia planuje się:
- degustację połączoną z wystawą lokalnych produktów tj. przetwory, potrawy czy wypieki
- konkurs na najlepszą potrawę lokalną – powołanie komisji konkursowej
- wystawa rękodzieła połączona z prezentacją wyrobu niektórych dzieł artystów,
- plebiscyt na najlepszego artystę-rękodzielnika – głosować będą mogli wszyscy, którzy przybędą na imprezę o zwycięstwie zadecyduje największa liczba głosów. Wyniki konkursu i wręczenie nagród odbędzie się na oficjalnym podsumowaniu, a przed występem kapeli,
- przeprowadzenie konkursu malarskiego dla dzieci pt. „Moje ulubione danie”,
- występ zespołu/kapeli folklorystycznej.
Zadanie z pewnością przyczyni się do wzmocnienia tożsamości mieszkańców ze swoją kulturą, tradycją oraz lokalną historią. Prezentacja lokalnych potraw przyczyni się do promocji kuchni tradycyjnej, wzmocni aktywność mieszkańców przez co w przyszłości chętniej będą brać udział
w różnego rodzaju inicjatywach organizowanych przez GOK.
Wydarzenie planowane jest do zorganizowania między miesiącem lipcem, a wrześniem.
Hasłem przewodnim wszystkich wskazanych imprez, jest promocja dziedzictwa kulturowego, nawiązanie do tradycji oraz produktów lokalnych.
Realizacja w/w zadań wpłynie na promocję zasobów kulturowych i produktów lokalnych całego obszaru LGD, zwiększenie atrakcyjności imprez lokalnych i ich urozmaicenie oraz zwiększenie oferty kulturowej obszaru.
Wszystkie wskazane wyżej imprezy nie są zaliczane do imprez cyklicznych, odbędą się po raz pierwszy na danym obszarze, mają odmienny charakter i zakres tematyczny niż dotychczas organizowane imprezy z wykorzystaniem nowych rozwiązań oraz zaangażowaniem innych zasobów.
Wszystkie wskazane wyżej imprezy mają charakter lokalny, będą ogólnodostępne i bezpłatne dla mieszkańców obszaru LGD oraz turystów.
Informacje o planowanych wydarzeniach będą zamieszczone na stronie internetowej LGD oraz lokalnych stronach internetowych. Informacja o wydarzeniach będą także zamieszczane przez Organizatorów – Grantobiorców na plakatach.
7.) Jaśliskie wędrowanie – film promocyjny dotyczący Gminy Jaśliska i obszaru LGD „Kraina Nafty.
Głównym celem przedsięwzięcia będzie wyprodukowanie filmu promującego walory i obszar gminy Jaśliska oraz LGD Kraina Nafty. W 25 minutowym filmie nawiązując do historii Jaślisk i okolic ukazane zostaną zachowane do dziś zabytki takie jak: kurhan szwedzki, zabytkowe piwnice, pozostałości murów obronnych, miejsca kultu. W wydaniu przedstawione będą również zabytki architektury drewnianej, ciekawi ludzie z naszego terenu, malarze, rzeźbiarze i inni tworzący rękodzieło. Film pokaże walory przyrodnicze i krajobrazowe terenu Gminy Jaśliska
i obszaru LGD,
w tym ścieżki i trasy turystyczne, Gospodarstwa Agroturystyczne i inne obiekty służące turystyce
i atrakcyjnemu wypoczynkowi. W wydanym filmie promowane będą atrakcyjne turystycznie miejsca na terenie LGD takie jak: Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej, Muzeum
w Dukli, Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce, Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu
i inne. Po zrealizowaniu filmu zorganizowana zostanie impreza promocyjna w październiku 2018 roku połączona z konkursem z wiedzy historycznej o Jaśliskach i okolicznych miejscowościach.
8.) Publikacja książkowa – „Historia Miejsca Piastowego”
Książka pt. „Historia Miejsca Piastowego” powstała na podstawie badań Grzegorza Wrony, absolwenta Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ukazuje historię wsi w ujęciu chronologicznym do 1914 r. Książka prezentuje warunki naturalne wsi i jej otoczenie, kształtowanie się samorządu, problemy społeczne, źródła dochodów, stosunki własnościowe, prace ludności i jej życie duchowe, miejscowy kościół, kulturę i oświatę.
W ramach kosztów zadania ujęto opracowanie graficzne, skład książki i druk publikacji, którego dokona profesjonale wydawnictwo.
Parametry techniczne publikacji:
– format: B5; – okładka 4/0 + folia soft touch; – oprawa twarda szyta, grzbiet okrągły; – ilość stron: 500 + 32 barwne; – nakład 500 szt.
Publikacja będzie miała nadany nr ISBN oraz będzie zawierać informację o źródle dofinansowania z PROW.
Książka będzie bezpłatnie dystrybuowana na obszarze LGD „Kraina Nafty”, dla mieszkańców
i turystów odwiedzających ten obszar. Będzie ukazywać walory kulturowe i stanowić cenne źródło wiedzy historycznej o tym regionie.
9.) Edukacyjna gra planszowa o „Krainie Nafty” – „Z TOŁHAJEM W BESKID”
W ramach Grantu Wnioskodawca planuje opracować, wydać i spopularyzować edukacyjną grę planszową. Tytuł nawiązuje do historii regionu i położenia geograficznego. Określenie w Beskid umiejscawia grę na obszarze LGD czyli w Kotlinie Krośnieńskiej i Beskidzie Niskim.
Ogólne założenia gry – Plansza przedstawia obszar LGD „Kraina Nafty” (szkic mapy). Na planszy zaznaczone są trasy turystyczno-krajoznawcze z polami, które są przeszkodą lub nagrodą dla zawodnika. Podczas gry zawodnicy posuwają się po polach i jeśli staną na oznaczonym polu losują kartę z pytaniami lub mają inne polecenia. Na każdej karcie jest po 5 pytań dotyczących osobliwości przyrodniczych, zabytków, historii, nazw geograficznych, tradycji, kulinarnych. Odpowiedzi znajdują się na drugiej stronie karty. Ciekawostki o tych miejscach są zamieszczone również pod opisem zasad gry. Pytania są o różnym stopniu trudności, a każda odpowiedź jest punktowana. Gra rozbudzi
u uczestników zabawy zainteresowanie dziedzictwem kulturowym, bogactwem przyrody występującym na obszarze gmin, które należą do LGD. Ułatwi ona zdobycie wiedzy o tym obszarze. Rozwinie umiejętności orientacyjno – poznawcze. Będzie motywować do poznawania obiektów przyrodniczych i kulturowych podczas wycieczek. Przyczyni się do wspólnego spędzania czasu
w gronie koleżanek, kolegów i w rodzinie. Gra przeznaczona będzie zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.
Planowane zadania obejmuje:
– Opracowanie redakcyjne edukacyjnej gry planszowej; – Opracowanie grafiki;
– Wykonanie edukacyjnej gry planszowej „Z Tołhajem w Beskid” – na wykonanie 1 gry składa się: druk planszy, druk 20 kart, 8 pionków, 1 kostka i pudełko. Wszystkie elementy zostaną przygotowane przez firmę reklamową. Planowane jest wydanie 1500 sztuk gier.
10. Promocja walorów przyrodniczych, kulturowych i historycznych obszaru LGD poprzez wydanie publikacji poprzez wydanie 2 publikacji książkowych – „Spacerem przez Lubatowę” oraz „IV Księgi Jubileuszowej wsi Lubatowa. Krople pamięci i patriotyzmu”.
Album fotograficzny „Spacerem przez Lubatowę” – zawiera ponad 160 fotografii, ukazujących krajobraz, przyrodę, wydarzenia oraz obiekty obszaru LGD ze szczególnym uwzględnieniem miejscowości Lubatowa. Album będzie w języku polskim z tłumaczeniem na język angielski.
Parametry techniczne albumu: format -A4; oprawa – twarda całopapierowa; liczba stron- 112
Planuje się wydanie 300 szt. albumu.
IV Księga Jubileuszowa wsi Lubatowa. Krople pamięci i patriotyzmu – ma ona charakter faktograficzno-wspomnieniowy i jej tematyka została zawarta w trzech rozdziałach. W dwóch pierwszych jest odwołanie do źródeł historycznych, natomiast ostatni oparty jest na osobistych wspomnieniach i relacjach mieszkańców zarówno rdzennych, jak i tych przebywających na emigracji.
Parametry techniczne książki: Format – B5; Ilość stron – 424; Oprawa – miękka. Planuje się wydanie 400 szt. książki.
Publikacje będą bezpłatnie dystrybuowane na obszarze LGD „Kraina Nafty” dla mieszkańców
i turystów odwiedzających ten obszar. Publikacje będą posiadały nadany nr ISBN. Będą oznakowane zgodnie z wymogami dla PROW 2014-2020.
Towarzystwo Miłośników Lubatowej posiada gotowe materiały do druku, które wymagają aktualizacji i niewielkich uzupełnień.
11. Album promujący Gminę Chorkówka
W ramach zadania planowane jest opracowanie i wydanie publikacji książkowej: Albumu promującego Gminę Chorkówkę, dotyczącej promocji obszaru LGD, walorów kulturowych, przyrodniczych, produktów lokalnych, atrakcji turystycznych oraz miejsc i osób ważnych z punktu widzenia promocji obszaru.
W ramach kosztów zadania ujęto następujące pozycje:
– koszt opracowania merytorycznego publikacji (zebranie i przygotowanie materiałów, tekstów, zdjęć aktualnych i archiwalnych, nawiązujących do historii i wielokulturowości obszaru),
– koszt wykonania projektu graficznego i składu albumu,
– koszt korekty i druku publikacji.
Parametry techniczne publikacji: – format A4, – oprawa twarda, ilość stron 96. Planuje się wydanie 1000 szt. albumu.
Album będzie bezpłatnie dystrybuowany na obszarze LGD „Kraina Nafty”, dla mieszkańców
i turystów odwiedzających ten obszar. Będzie przewodnikiem po obszarze i jego atrakcjach, w którym ukazane zostaną walory jego oraz najistotniejsze zasoby kulturowe, nawiązujące do tradycji
i lokalnego folkloru.
Publikacja będzie posiadała nadany nr ISBN. Będzie oznakowana zgodnie z wymogami dla PROW 2014 – 2020.
12. Publikacja książkowa – „Pamięci Tych, którzy znali tamten czas – zapisani w ziemi jedlickiej”
W ramach grantu planowane jest wydanie albumu pt. „Pamięci Tych, którzy znali tamten czas – zapisani w ziemi jedlickiej”, poświęconego znanym osobom, którzy wpisali się w historię i tradycję Gminy Jedlicze i okolic. Stowarzyszenie dysponuje wieloma ciekawymi informacjami i fotografiami związanymi z Gminą Jedlicze, cmentarzem w Jedliczu itp. We współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Jedliczu zostanie opracowany album w formacie A4 w twardej oprawie, zawierający 120 stron. W ramach kosztów zadania ujęto następujące pozycje:
– Koszt opracowania merytorycznego publikacji – zebranie i przygotowanie materiałów, tekstów, zdjęć archiwalnych, nawiązujących do historii i tradycji obszaru, opracowanie wstępu, biogramów, części merytorycznej i korekta tekstu, wykonanie profesjonalnych fotografii i ich obróbka
– Koszt projektu graficznego, składu i druku publikacji
Parametry techniczne publikacji: Format A4; Okładka twarda, ilość stron – 120; Nakład 1000 egz.
Publikacja będzie posiadała nadany nr ISBN. Publikacja będzie oznakowana zgodnie z wymogami dla PROW 2014-2020
Publikacja stanowić będzie podstawowe źródło informacji i wiedzy o dziedzictwie kultury Gminy Jedlicze i okolic, co z kolei pozytywnie wpłynie na promocję całego obszaru Lokalnej Grypy Działania „Kraina Nafty”. Album będzie bezpłatnie dystrybuowany na obszarze LGD „Kraina Nafty”, dla mieszkańców i turystów odwiedzających ten obszar.
13. Płyta muzyczna z utworami Orkiestry Dętej z Miejsca Piastowego z okazji jubileuszu 120 – lecia.
W ramach zadania planowane jest wykonanie opracowania muzycznego utworów na skład orkiestry, nagranie ścieżek dźwiękowych wykonanych utworów muzycznych oraz opracowanie graficzne
i wydanie płyty muzycznej z okazji Jubileuszu Orkiestry. Na płycie nagrane zostaną przekrojowe utwory z repertuaru Orkiestry wykonane w bieżącej aranżacji uwzględniającej realia powstania utworów i aktualnego składu orkiestry. Wydanie płyty muzycznej ma na celu daleko idącą promocję orkiestry i gminy oraz zachowanie w historii bieżącej twórczości orkiestry w zapisie elektronicznym.
Płyta będzie bezpłatnie dystrybuowana na obszarze LGD „Kraina Nafty”, dla mieszkańców i turystów odwiedzających ten obszar. Będzie zawierać informację o źródle dofinansowania z PROW.
14. Publikacja książkowa – „Opis wydarzeń historycznych i społecznych w Łężanach i Targowiskach od czasów piastowskich do roku 1971”.
W ramach Grantu planowane jest wydanie książki dotyczącej historii Polski, dziedzictwa kulturowego pisanej z perspektywy mieszkańców Łężan i Targowisk. Publikacja (zebrany materiał merytoryczny) zawiera opis wydarzeń historycznych.
W ramach kosztów zadania ujęto opracowanie graficzne, skład książki i druk publikacji, którego dokona w całości profesjonalne wydawnictwo.
Parametry techniczne publikacji: – format: B4/B5; – ilość stron: 70;- nakład 800 szt.
Publikacja będzie miała nadany nr ISBN oraz będzie zawierać informację o źródle dofinansowania z PROW.
Książka będzie bezpłatnie dystrybuowana na obszarze LGD „Kraina Nafty”, dla mieszkańców
i turystów odwiedzających ten obszar. Będzie ukazywać walory kulturowe i stanowić cenne źródło wiedzy historycznej o tym regionie.
Realizacja zadań zwiększy dążenia LGD w kierunku promocji obszaru, promowania jego walorów, atrakcji i prezentowania historii, a tym samym przyczyni się do wzmacniania tożsamości mieszkańców oraz wspierania ich w zakresie kultywowania lokalnego dziedzictwa.
Wszystkie wydane materiały promocyjne – publikacje będą bezpłatnie dystrybuowane na obszarze LGD „Kraina Nafty” wśród mieszkańców i turystów odwiedzających ten obszar, m.in. w Biurze LGD lub podczas organizowanych na obszarze wydarzeń kulturalnych i promocyjnych. Będą stanowiły niezastąpione kompendium wiedzy o zasobach kulturowych, przyrodniczych i historii regionu oraz będą wspaniałym przewodnikiem po obszarze i jego atrakcjach. W wydawnictwach zostaną ukazane najistotniejsze walory obszaru LSR oraz zasoby kulturowe, nawiązujące do tradycji i lokalnego folkloru.
Wszystkie publikacje będą oznakowana zgodnie z wymogami dla PROW 2014-2020.
Planowany do realizacji Projekt Grantowy służy zaspokajaniu potrzeb społeczności lokalnej, poprzez podjęcie działań w kierunku promocji obszaru, promowania jego walorów, kultury, tradycji i zasobów lokalnych, a tym samym wzmacniania tożsamości mieszkańców oraz wspierania ich w zakresie kultywowania lokalnego dziedzictwa.
Artykuły i zdjęcia dotyczące zrealizowanych imprez w ramach Projektu Grantowego:
http://www.gokmp.net/?lg=2&ap=3&i=8&off=4&ik=52&ip=711
https://gokjasliska.pl/wydarzenia/40-festiwal-kulinarny-i-artystyczny-w-gminie-jasliska
http://chorkowka.pl/index.php/2018/10/01/koncert-piesni-religijnej-i-patriotycznej-w-szczepancowej/
Publikacje wydane w ramach Projektu Grantowego: