Gmina jest miejscem kultu św. Michała Archanioła, bł. ks. Bronisława Markiewicza i sł. Bożej s. Anny Kaworek. Pod koniec XIX w. ks. Bronisław Markiewicz założył zakład wychowawczy dla sierot. Powstały nowe domy i warsztaty szkolne, w których młodzież uczyła się zawodu i odnalazła swoje miejsce na ziemi.
Dom się rozrastał, powstało Zgromadzenie św. Michała Archanioła, wybudowano piękną świątynię. W Sanktuarium znajduje się Muzeum bł. B. Markiewicza oraz Muzeum Misyjne.
Na terenie gminy działa Michalicki Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Ks. Br. Markiewicza prowadzony przez Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła w Miejscu Piastowy oraz dwa gimnazja społeczne o uprawnieniach szkoły publicznej: w Rogach i Targowiskach.
Przez cały rok można skorzystać z wielu propozycji zagospodarowania wolnego czasu jakie oferuje Gminny Ośrodek Kultury.
Pozostałości po kopalni ropy naftowej “Szczęść Boże” w Łężanach.Na południe od wsi Rogi wznosi się Rogowska Góra i Grodzisko.
We wsi Rogi z zabytków na uwagę zasługują drewniany kościół z XVII w., kapliczki z XIX i początku XX w., kilka starych domów z przełomu XIX i XX w. Zachowały się także ślady po zamku, później dworze, fosy napełnione kiedyś wodą oraz dworska oficyna.
W Targowiskach warto zobaczyć dwór z XVII w., drewniany, modrzewiowy kościół z XV w., kaplicę grobową Gołaszewskich z XIX w., liczne kapliczki i figury przydrożne z końca XIX i XX w. Zachowały się tu pozostałości po destylarnii ropy naftowej.
We Wrocance warto zobaczyć drewniany, zabytkowy kościół z XVIII w., kilka starych chat, przydrożne kapliczki, neogotycka kaplica św. Rozalii oraz mogiła zastrzelonych przez Niemców: Stanisława Steca i Jana Drubka.