Rogi – relacja

W niedzielę 4 sierpnia na placu przy Zagrodzie Etnograficznej w Rogach odbyła się ostatnia impreza pod nazwą „Festiwal serwatkowych smaków i lokalnych tradycji”, zorganizowana przezLokalną Grupę Działania „Kraina Nafty” w ramach projektu pod nazwą „Festiwal serwatkowych smaków i lokalnych tradycji”, współfinansowanego ze środków FPPRTE- NGO/JST, w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

 

Festiwal organizowany był w formie imprezy towarzyszącej, organizatorem głównej imprezy – „Potańcówka przy Zagrodzie” – był Gminny Ośrodek Kultury w Miejscu Piastowym. Celem głównym imprezy było popularyzowanie muzyki i pieśni ludowej oraz lokalnych i tradycyjnych produktów, w tym
z serwatki.

 

Podczas imprezy promowane były – SERWATKOWE SMAKI – przygotowane przez członków klastra „Serwatkowa Kraina”, były to tradycyjne, ekologiczne wędliny, pieczywo i ciasteczka na serwatce, oraz tradycyjne miody, można było także degustować potrawy kuchni regionalnej przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Rogów, Głowienki i Niżnej Łąki.

 

Imprezie towarzyszyły prezentacje i warsztaty rękodzieła ludowego. Uczestników imprezy bawiły występy zespołów ludowych z obszaru LGD „Kraina Nafty”: Rogowice, Kapela Pogórzanie, Szarotka – Duklanie, Łęczanie z Łęk Dukielskich, zespół śpiewaczy z Piotrówki, Kapela Piasty, gościnnie wystąpiła także kapela ludowa Osicovianie ze Słowacji.

 

Tego typu imprezy są żywym obrazem kultywowania i krzewienia tradycji, zwyczajów i obrzędów, są doskonałą okazją do promocji regionu. Imprezę można zaliczyć do udanych, przy słonecznej pogodzie, dźwiękach ludowej muzyki, tradycyjnych domowych smakach, liczne grono słuchaczy mogło wspominać uroki dziecinnych lat.

 

Składamy podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji imprez i brali w nich udział, dziękujemy Kołom Gospodyń Wiejskich za pracę włożoną przy przygotowaniu wszystkich prezentowanych smakołyków, dziękujemy zespołom za przepiękne występy i twórcom za poświęcony czas i chęć współpracy.

 

Jeszcze raz dziękujemy za zaangażowanie i liczymy na dalszą współpracę.