Atrakcje turystyczne w Gminie Jedlicze

jedlicze_po_konsultacji_2803-6

Dworek Marii Konopnickiej w Żarnowcu -XVIII – wieczny dworek w Żarnowcu to jeden z najważniejszych zabytków Gminy Jedlicze. W latach 1903 – 1910 mieszkała tam Maria Konopnicka. Posiadłość została jej przekazana jako dar narodu polskiego w 25-lecie pracy pisarskiej. Jest on położony w parku krajobrazowym obok rzeki Jasiołki. Do 1956 roku w dworku mieszkała córka pisarki – Zofia Mickiewiczowa. Obecnie mieści się tam biograficzno – literackie Muzeum Marii Konopnickiej. Do najcenniejszych zbiorów tam zgromadzonych należą rękopisy utworów Konopnickiej, autografy i listy poetki oraz innych polskich pisarzy. Obiekt może się również poszczycić największym w Polsce zbiorem obrazów Marii Dulębianki, malarki, która mieszkała z Konopnicką w Żarnowcu, a także imponującym zbiorem stylowych kałamarzy i przyborów na biurko, medali, płaskorzeźb, ilustracji do utworów autorki.

Obok Muzeum znajduje się spichlerz dworski z lat 1750-1775, w którym obecnie mieści się administracja Muzeum.

 

Dworek Marii Konopnickiej w Żarnowcu

 

 

Stara Szkoła” w Żarnowcu – szkoła z XIX wieku. Wewnątrz znajdują się ekspozycje klas lekcyjnych z tego okresu.

 

Kościół Parafialny w Jedliczu

Kościół Parafialny w Jedliczu – w centrum Jedlicza znajduje się neogotycki kościół parafialny. Wybudowano go w 1925 roku według projektu krakowskiego architekta Jana Sas-Zubrzyckiego. Wykonał on dwa projekty przyszłego kościoła w wariantach z jedną i dwoma wieżami.

W czasie, gdy budowano kościół, cała zabudowa rynku była parterowa, nietrudno sobie wyobrazić, jakie wrażenie robił kościół mierzący blisko 60 metrów wysokości. Niegdyś na „Górce kościelnej”, naprzeciwko dzisiejszego kościoła, stał drewniany kościółek, który spłonął w 1712 roku. Na jego miejscu w 1740 r. wybudowano również drewniany kościół, który rozebrano, w 1931 r. Dzisiaj w miejscu dawnego prezbiterium znajduje się krzyż. Wyposażenie ze starego kościoła stopniowo przenoszono do nowego.

W latach 1958 – 1961 świątynia otrzymała piękną, bogatą polichromię według projektu malarza prof. Władysława Drapniewskiego. Ambonę, konfesjonały, dwa ołtarze, balaski, boazerię i lampy zaprojektował prof. Wiktor Zin z Krakowa. Na uwagę zasługują ołtarze boczne pochodzące z 1740 roku, a także płaskorzeźby i obrazy.

Pałac Stawiarskich – dumą jedliczan jest zespół pałacowo – parkowy. Reprezentacyjny pałac ziemiański został wybudowany przez Zofię i Wale­riana Stawiarskich w 1925 roku. Projektantem był Jan Sas Zubrzycki, pro­fesor Politechniki Lwowskiej. Budynek stanął  obok starego dworu, frontem do ulicy i kościoła. W Pałacu Stawiarskich obecnie mieści się Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej. Wokół zachował się park krajobrazowy z kilkoma okazami starych dębów.

Pałac Stawiarskich

 

Dwór Łozińskich w Potoku – zbudowany z cegły dwór Łozińskich to jedno z ciekawszy miejsc w gminie Jedlicze. Jego powstanie datuje się na 1918 rok. Obecnie znajduje się tam siedziba Środowiskowego Domu Samopomocy.

Dworek Łozińskich w Potoku

 

Dwór Stojowskich w Jaszczwi – murowana majętność rodziny Stojowskich powstała w drugiej połowie XVIII wieku (lata 1775- 1799). Dwór położony jest w otoczeniu kompleksu parkowo – ogrodowego. Obecnie mieści się tam Dom Ludowy i Biblioteka.

 

Dworek Stojowskich w Jaszczwi

 

Cmentarz – zwiedzając Jedlicze warto udać się na cmentarz komunalny, gdzie można podziwiać wiele zabytkowych mogił.

 

Pomnik córek Konopnickiej

 

Przejeżdżając przez gminę Jedlicze warto zwrócić także uwagę na coraz rzadziej spotykane przydrożne kapliczki, których w gminie jest około 30. Powstanie  większości z nich datowane jest na schyłek XIX w i początek XX w.