W dniu 30 czerwca na dukielskim rynku odbyła się pierwsza z cyklu 3 imprez pn. „Festiwal serwatkowych smaków i lokalnych tradycji”, organizowanych przez Lokalną Grupę Działania „Kraina Nafty” w ramach projektu pod nazwą „Festiwal serwatkowych smaków i lokalnych tradycji”, współfinansowanego ze środków FUNDUSZU PROMOCJI PRODUKTU REGIONALNEGO/ TRADYCYJNEGO /EKOLOGICZNEGO – NGO, JST, w ramach Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy z Nowymi Krajami Członkowskimi Unii Europejskiej.
Celem imprezy była promocja serwatkowych smaków i lokalnych tradycji, lokalnych produktów oraz kultury, a także pobudzenie aktywności społeczności lokalnej w zakresie możliwości wykorzystywania serwatki i lokalnych produktów do promocji regionu i kultywowania tradycji. Oprócz produktów
z serwatki – SERWATKOWYCH SMAKÓW – przygotowanych przez członków klastra „Serwatkowa Kraina”, promowane były także produkty lokalne i ekologiczne, oparte na tradycji. Do udziału
w imprezie zaangażowane zostały także Koła Gospodyń Wiejskich z obszaru Gminy Dukla: z Głojsc,
Łęk Dukielskich oraz Tylawy, które przygotowały tradycyjne potrawy kulinarne i produkty regionalne do degustacji. Prezentowane „stoły wiejskie” nie tylko pięknie wyglądały, ale cudnie smakowały. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się zupa serwatczanka przygotowana przez panie z KGW z Głojsc.
Impreza rozpoczęła się w strugach deszczu i chłodu, jednakże występ pierwszego z zaproszonych zespołów – Zespołu Seniorzy ze Świerzowej Polskiej – rozproszył chmury zza których wyjrzało słońce,
co nagrodzone zostało gromkimi oklaskami. Podczas imprezy zaprezentowały się także: Zespół Jutrzenka z Kopytowej – najmłodszy z występujących zespołów oraz Zespół Śpiewaczy Nadzieja ze Zręcina, który rozruszał widownię skocznymi przyśpiewkami.
W czasie imprezy odbywała się prezentacja rękodzieła ludowego, wśród twórców zaprezentowali się:
– Danuta Kurdziel z Iwonicza – koronki, serwetki
– Mirosław Gunia z Miejsca Piastowego – korzenioplastyka
– oraz Maria Nycz z Iwonicza – chusteczki obrabiane na szydełku, kwiaty z bibuły, serwetki, stroiki okolicznościowe, robótki na drutach.
W przerwie pomiędzy występami LGD przeprowadziło mini quiz wiedzy na temat LGD. W trakcie imprezy informowano uczestników o projekcie i współfinansowaniu w ramach Funduszy Szwajcarskich.
Pomimo deszczu i chłodu imprezę można zaliczyć do udanych, na widowni nie zabrakło słuchaczy,
a przygotowane do degustacji produkty szybko znalazły koneserów. W klimat dukielskiego rynku pięknie wpisały się zakupione w ramach projektu domki/stargany wystawiennicze, w których prezentowane były serwatkowe smaki.
Impreza zorganizowana została przy udziale Ośrodka Kultury w Dukli, któremu serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji imprezy.
Zapraszamy do udziału w kolejnych imprezach:
14 lipiec 2013 r. – Chorkówka – plac przy GOK
4 sierpień 2013 r. – Rogi – przy Zagrodzie Etnograficznej