Szanowni Państwo, lokalni liderzy, przedstawiciele samorządu terytorialnego, a w szczególności mieszkańcy obszaru LGD „Kraina Nafty”, nasi potencjalni Wnioskodawcy, wraz ze zbliżającym się Nowym Rokiem 2025, wielki krokami zbliżamy się do wdrażania naszej Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2023-2027 i uruchomienia naborów wniosków, na które już od dłuższego czasu czekacie.
Działania zaplanowane w ramach nowej LSR, są zbliżone do tych, wdrażanych dotychczas. Jednak opierają się o trzy główne cele tematyczne wspierające szeroko pojęty rozwój naszego obszaru, wokół których będą skupiały się nasze działania i planowane nabory wniosków.
Te cele to:
1. Rozwój turystyczny obszaru, w ramach którego planujemy nabór dla j.s.t. na ogólnodostępną i niekomercyjną infrastrukturę turystyczną i rekreacyjną, służącą mieszkańcom i turystom. W ramach tego celu planujemy wsparcie rozwoju przedsiębiorczości turystycznej, która jest niezbędnym ogniwem do rozwoju turystyczno-gospodarczego obszaru. W ramach naborów, o wsparcie w zakresie turystyki będą mogły ubiegać się zarówno osoby planujące podjęcie działalności gospodarczej, jak firmy już istniejące. Warunkiem jest aby wspierana działalność była związana z branżą turystyczną. Z uwagi na rolniczy charakter naszego obszaru i liczne zasoby naturalne oraz lokalne, w celu tym uwzględniliśmy także wsparcie dla rolników w zakresie gospodarstw agroturystycznych i zagród edukacyjnych, które w poprzedniej perspektywie finansowej były całkowicie wykluczone z ubiegania się o wparcie.
Nabory w ramach tego celu będą ruszały już w I i II kwartale 2025 r.
Dodatkowo w ramach rozwoju lokalnego dziedzictwa kulturowego zaplanowane zostało wsparcie w postaci grantów dla organizacji pozarządowych. Zachęcamy lokalne organizacje pozarządowe, zespoły ludowe, KGW do zgłaszania potrzeb i propozycji działań, celem opracowania przez LGD Projektu Grantowego, obejmującego proponowane zadania.
2. Włączenie społeczne osób w niekorzystnej sytuacji, seniorów, osób z niepełnosprawnościami, poprzez działania w zakresie poprawy dostępności dla osób starszych oraz zwiększenie dostępu do usług społecznych (nabory dla j.s.t. – planowane są w I półroczu 2025), a także rozwój przedsiębiorczości ukierunkowanej na świadczenie usług dla osób starszych i ze szczególnymi potrzebami – tzw. usługi w zakresie srebrnej gospodarki lub gospodarki senioralnej.
W ramach Projektu Grantowego, planujemy realizację inicjatyw służących integracji społecznej, poprzez warsztaty aktywizujące, wydarzenia kulturalne i edukacyjne, spotkania integracyjne, warsztaty budujące kompetencje cyfrowe dla osób starszych, ale także doposażenie świetlic czy klubów seniora. Zapraszamy więc do kontaktu z Biurem LGD organizacje zainteresowane tego typu wsparciem, celem zebrania pomysłów.
3. Podnoszenie jakości życia i wsparcie kapitału społecznego, działania skierowane na zatrzymanie odpływu ludzi młodych z obszaru LGD – poprzez rozwój usług w zakresie opieki na dziećmi i usług czasu wolnego dla młodzieży (nabór dla j.s.t.). Zaplanowaliśmy także dotacje na podjęcie działalności gospodarczej dla osób z grup w niekorzystnej sytuacji: osób młodych do 25 r.ż., kobiet, osób z niepełnosprawnościami, bezrobotnych (nabór w II poł. 2025).
W ramach grantów planujemy działania w zakresie poprawy aktywności społecznej mieszkańców obszaru poprzez aktywizację zawodową, szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe, szkolenia cyfrowe, działania integracyjne dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Również w tym przypadku zapraszamy do współpracy organizacje lokalne, które realizują tego typu inicjatywy i są zainteresowane pozyskaniem środków w ramach naszej LSR.
4. Ostatnim celem określonym w LSR jest rozwijanie zainteresowań, umiejętności i kompetencji dzieci i młodzieży, poprzez pozaszkolne inicjatywy edukacyjne. Wsparcie może być przeznaczone na wsparcie różnorodnych form rozwijających wiedzę, umiejętności, zainteresowania i pasje dzieci i młodzieży – uczniów szkół i placówek systemu oświaty z terenu objętego LSR, np. zajęcia sportowe, muzyczne, plastyczne, wyjazdy studyjne, półkolonie tematyczne, i inne w zależności od potrzeb lokalnych.
Podstawnym warunkiem ubiegania się o wsparcie za pośrednictwem LGD jest posiadanie co najmniej od roku przed złożeniem wniosku, odpowiednio w zależności od rodzaju wnioskodawcy:
> miejsca zamieszkania (w przypadku osób fizycznych i rolników),
> miejsca wykonywania działalności gospodarczej (w przypadku firm),
> siedziby lub oddziału w przypadku organizacji pozarządowych lub osób prawnych,
na obszarze LGD „Kraina Nafty” tj. gmina Chorkówka, Dukla, Jaśliska, Jedlicze, Iwonicz-Zdrój, Miejsce Piastowe. Wszelkie działania i inwestycje również muszą być realizowane na naszym obszarze.
Każdy wnioskodawca musi mieć nadany numer identyfikacyjny – numeru EP (numer producenta z ARiMR) – nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie pomocy.
Wszystkie wnioski, poza grantami, będą składane wyłącznie elektronicznie, za pośrednictwem systemu PUE ARiMR. Granty składane będą do Biura LGD w formie papierowej.
Szczegółowe informacje na temat zakresów wsparcia i kryteriów wyboru projektów już niebawem na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych. Zachęcamy do śledzenia naszego profilu na FB, gdzie zawsze znajdą Państwo najnowsze „newsy”.
Harmonogram udostępniony na stronie będzie na bieżąco aktualizowany w zależności od możliwości ogłaszania naborów.
W 2025 r. odbędą się szkolenia i spotkania informacyjne dotyczące możliwości ubiegania się o wsparcie, na które już teraz serdecznie zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby i podmioty. Tym bardziej, iż udział w szkoleniach dotyczących opracowywania wniosku i Biznesplanu dla zakresów związanych z przedsiębiorczością jest dodatkowo punktowany.
Zapraszamy do kontaktu z pracownikami Biura LGD „Kraina Nafty”, którzy służą pomocą i udzielają bezpłatnego doradztwa w zakresie wsparcia w ramach wdrażanych programów.