Dorota Gniady

Dorota Gniady

Dorota Gniady (ur. się 29.10.1975 r. w Krośnie)

Pochodzi z Lubatowej. Ukończyła technikum odzieżowe w Krośnie. Jest samoukiem. Rękodzielnictwem interesowała się od dawna. Początkowo wytwory wykonywane i wykorzystywane były na własne potrzeby np. stroiki bożonarodzeniowe, wielkanocne. Później pojawiły się własnoręcznie wykonane szopki i ozdoby, które prezentowane były na szkolnych i lokalnych konkursach
i wystawach okolicznościowych. Kolejne prace były coraz bardziej skomplikowane i urozmaicane. Do najbardziej znanych i cieszących się największym zainteresowaniem dzieł należą: deski pamiątkowe, życzenia, stroiki okolicznościowe, zaproszenia, aniołki, ramki, kartki świąteczne i wiele wiele innych. Rękodzieło ma charakter użytkowy i pamiątkowy, są to wyroby z drewna, siana, muszelek, sznurka i papieru, ozdabiane gotowymi kwiatami i wstążkami.

Jest to pasja i hobby, w której P. Dorotę wspiera mąż. Przygotowuje i obrabia on drewno i niezbędne materiały, ponadto wspólnie uczestniczą w wielu imprezach, jarmarkach, kiermaszach i konkursach, gdzie prezentują i sprzedają swoje wyroby, dzieła i pamiątki. P. Dorota ma na swoim koncie liczne wyróżnienia i nagrody, w tym za najlepsze stoisko oraz za najlepszą promocję gminy Iwonicz – Zdrój.