Gmina Iwonicz Zdrój

Gmina Iwonicz Zdrój

Gmina Iwonicz-Zdrój została utworzona   w 1973 r. W jej skład wchodzą: miasto Iwonicz-Zdrój oraz sołectwa: Iwonicz, Lubatowa, Lubatówka.

 

Łącznie gminę zamieszkuje ok. 10 900 osób. Powierzchnia gminy wynosi 45,5 km².

 

Gmina położona jest w południowo-zachodniej części województwa podkarpackiego, w powiecie krośnieńskim.

 

Iwonicz-Zdrój to miasto położone na skraju Beskidu Niskiego, odznacza się wyjątkowymi walorami klimatycznymi, krajobrazowymi, przyrodniczymi i leczniczymi.

 

„Perła podkarpackich uzdrowisk” leży w malowniczej dolinie Potoku iwonickiego, wśród łagodnych, lesistych stoków. Powietrze Iwonicza przesycone jodem i bromem ma specjalne własności lecznicze.

 

W Iwoniczu-Zdroju zlokalizowane są zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego. Nowoczesna baza zabiegowa pozwala na wykonywanie różnorodnych zabiegów m.in. kąpiele, masaże i natryski, inhalacje, kinezyterapia, fizykoterapia, ciepłolecznictwo, światłolecznictwo, istnieje również możliwość skorzystania z zabiegów SPA, jacuzzi, jaskini solnej, sauny basenów, siłowni, sali bilardowej, kortów tenisowych, sal gimnastyki indywidualnej i zbiorowej.

 

Największym bogactwem Iwonicza-Zdroju są wody mineralne o właściwościach leczniczych.

 

Życie kulturalne i towarzyskie uzdrowiska to bogata tradycja w historii europejskich kurortów. Przez cały rok w sali widowiskowo-kinowej Domu Zdrojowego odbywają się liczne koncerty, recitale, występy zespołów teatralnych, estradowych
i folklorystycznych. W tej sali znajduje się również kino „Wczasowicz”. W sezonie letnim odbywają się liczne imprezy i koncerty na Placu Dietla, w muszli koncertowej i na estradzie. Na terenie uzdrowiska działa kilkanaście kawiarni. W większości z nich odbywają się dancingi, fajfy i wieczorki taneczne z udziałem zespołów muzycznych lub muzyki mechanicznej.

 

Walory przyrodniczo – krajobrazowe pozwalają na uprawianie różnych form turystyki czynnej, jak np.: jazda konna, pobyty myśliwskie, narciarstwo, saneczkarstwo. Ukształtowanie terenu sprzyja również górskiej turystyce rowerowej. Zimą można skorzystać z wyciągu narciarskiego oraz trasy biegowej, latem natomiast z kortów tenisowych, kompleksu boisk sportowych. Przez uzdrowisko przebiega główny szlak beskidzki, a także piesze i rowerowe szlaki tematyczne, trasy spacerowe.